Terima Kasih

Welcome to my blog. Leave a comment here. Thank You

Sabtu, 3 November 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 1


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONSTRUKTIVISME 1 )
Tarikh                : 9 April 2012
Hari                    : Isnin
Masa                  : 7.45-8.45
Mata Pelajaran :  Bahasa Malaysia
Kelas                 : 1 Intelek (A)
Bil. Pelajar        : 30 orang
Tajuk                 : Menjaga Kebersihan
Objektif             : Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:
1.   Mendengar dan mengecam perkataan yang berkaitan dengan anggota badan dan bukan anggota badan.
2.   Menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup yang didengar dengan betul dan tepat.
3.   Mengeja dan membaca perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul.


Pengetahuan sedia ada: Murid-murid tahu cara menjaga kebersihan anggota badan.
Konsep                           : Membina konsep cara menjaga kebersihan anggota badan.
Bahan                             : Gambar anggota badan, kad perkataan, lembaran kerja, ICT.
Nilai                                : Menjaga kebersihan anggota badan.
Kemahiran                      : FOKUS UTAMA
                                          1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang
                                                   mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat.
                                        : FOKUS SAMPINGAN
                                           2.2.1 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku
                                                    kata, diftong, vokal berganding, digraph, konsonan bergabung dengan
                                                    sebutan yang betul.
                                               
                                   
                                          
                                  




Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
( +5 minit )
Lagu
Anggota badan

Guru memperdengarkan lagu melalui CD.
Guru menyanyikan lagu.
Guru mengarahkan murid-murid menyanyi dengan betul.
Murid mendengar lagu dengan teliti.
Murid menyanyi bersama guru.
Murid menyanyi lagu anggota badan.
Kad lagu
Radio
CD
Perkembangan
Langkah 1
( +10 minit )


Tangan, dahi, leher, mata,hidung,
kaki,mulut
Guru memperkenalkan tajuk pelajaran.
Guru menamakan anggota dengan menunjukkan gambar melalui LCD projektor.



Murid mendengar dengan teliti.
Murid diminta menyebut semula anggota badan selepas melihat tayangan secara kelas, kumpulan dan individu.

ICT
Langkah 2
( +10 minit )
Leher, perut, jari, telinga, tangan
Guru membimbing murid menyebut perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup.
Guru mengarahkan murid mengecam perkataan dan menyentuh bahagian badan masing-masing.
Murid mengikut sebutan guru.


Murid mengecam perkataan dan menyentuh bahagian anggota badan.
KBT
Mengumpul dan mengelaskan





Langkah 3
( +15 minit )
Berus gigi, sabun, syampu, ubat gigi
Guru mengarahkan murid bercerita cara-cara menjaga kebersihan anggota badan.
Guru mengarahkan murid mengeja dan membaca kad perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup.
Guru mengarahkan murid memadankan perkataan dengan gambar, mengeja dan membaca semula perkataan yang telah disuaikan dengan sebutan yang betul.
Murid menceritakan cara-cara menjaga kebersihan diri dan peralatan yang digunakan.
Murid mengeja dan membaca kad perkataan yang ditunjukkan.


Murid memadankan gambar dengan perkataan.
Murid mengeja dan membaca perkataan yang disuaikan dengan sebutan yang betul.
Kad gambar
Kad perkataan



Nilai
Jaga kebersihan
diri
Langkah 4
( +15 minit )
Buku, meja, pokok,burung.
kereta
Guru mengarahkan seorang murid mengeja dan menyebut perkataan yang terdapat pada kad dan murid lain akan mengulanginya.

Murid mengeja dan menyebut perkataan secara individu.
Lembaran
Kerja 1

KBT
Klasifikasi
Hubung kait






Guru mengarahkan murid menyebut perkataan yang terdapat pada kad dan mengasingkan kad-kad yang menunjukkan anggota badan dan bukan anggota badan.
Murid mengkelaskan perkataan yang menunjukkan anggota badan dan bukan anggota badan pada lembaran kerja.
Lembaran
Kerja 2
Penutup
( +5 minit )
Mewarna
gambar manusia
Guru mengarahkan murid mewarna gambar manusia dengan anggota badan yang lengkap.
Guru membuat rumusan.
Murid mewarna gambar.



Murid mendengar rumusan guru mengenai kepentingan menjaga kebersihan anggota badan.
Lembaran
Kerja 3

Refleksi : Secara keseluruhan, pelajar-pelajar  dapat mengecam, menyebut, mengeja dan membaca perkataan yang berkaitan dengan anggota badan.




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONSTRUKTIVISME 2 )
Tarikh                : 10 April 2012
Hari                    : Selasa
Masa                  : 6.45-7.45
Mata Pelajaran :  Bahasa Malaysia
Kelas                 : 1 Intelek (A)
Bil. Pelajar        : 30 orang
Tajuk                 : Rumah Saya Bersih
Objektif             : Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:
1.   Membaca perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang
betul.
2.   Membaca dan menyatakan erti perkataan dengan betul.
3.   Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan betul dengan
tulisan yang kemas.




Pengetahuan sedia ada: Murid-murid tahu cara menjaga kebersihan rumah.
Konsep                           : Membina konsep cara menjaga kebersihan rumah.
Bahan                             : Petikan dalam bentuk ICT.
Nilai                                : Kesihatan, kebersihan
Kemahiran                      : FOKUS UTAMA
                                          2.2.1 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku
                                                    kata, diftong, vokal berganding, digraph, konsonan bergabung dengan
                                                    sebutan yang betul.
                                        : FOKUS SAMPINGAN
3.2.4   Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tuga suku kata, diftong,
vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan betul dan
tulisan yang kemas.
                                               
                                  
                                         
                                  

Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
( +5 minit )
Menyambung garis putus-putus untuk membentuk gambar rumah idaman.

Guru mengedarkan lembaran kerja dan mengarahkan murid menyambung garis putus-putus di dalam gambar dari A ke Z.
Murid menyambung garis putus-putus mengikut urutan abjad..
Lembaran
Kerja 1
Perkembangan
Langkah 1
( +15 minit )


Petikan
Guru memperkenalkan tajuk pelajaran.
Guru menunjukkan petikan melalui LCD projector dan mengarahkan murid membaca secara kelas dan kumpulan.
Guru mengarahkan murid membaca suku kata terbuka dan tertutup yang terdapat dalam petikan.
Murid mendengar dengan teliti.
Murid membaca petikan secara kelas dan kumpulan.



Murid membaca secara individu.
ICT
KBT
Belajar cara belajar
-bacaan luncuran
-bacaan intensif

Lampiran 1




Langkah 2
( +15 minit )
Petikan

Lap tingkap,
Menyapu sampah,
Mengutip sampah,
Membersihkan longkang
Guru mengarahkan murid bersoal jawab mengenai petikan.
Guru menyenaraikan isi-isi petikan yang penting dan mengarahkan murid membaca.
Guru mengarahkan murid bercerita cara-cara mereka membantu ibu bapa menjaga kebersihan rumah
Murid bersoal jawab mengenai petikan.

Murid membaca isi-isi penting yang ditulis oleh guru secara individu.
Lampiran 1

Nilai
Bekerjasama

Ilmu
Sains
Langkah 3
( +20 minit )
Membaca perkataan

Sistem
Bahasa
-sinonim
Guru mengarahkan murid membaca perkataan sinonim.
Guru mengarahkan murid menyesuaikan makna perkataan .
Guru mengarahkan murid membaca semula perkataan yang telah disuaikan.
Murid membaca perkataan sinonim secara individu.

Murid menyesuaikan makna perkataan di dalam lembaran kerja.
Murid membaca semula perkataan yang telah disuaikan.
Lampiran 2

Lembaran kerja 2






Guru mengarahkan murid menulis perkataan yang sesuai pada gambar.
Guru mengarahkan murid membaca semula perkataan yang telah ditulis di dalam kotak.
Murid menulis perkataan yang sesuai pada gambar.

Murid membaca semula perkataan yang telah ditulis di dalam kotak secara individu.
Lembaran
Kerja 2
Penutup
( +5 minit )
Mewarna
gambar rumah.
Guru mengarahkan murid mewarna rumah yang telah dibentuk melalui garis putus-putus.
Guru membuat rumusan.
Murid mewarna gambar.



Murid mendengar rumusan guru mengenai kepentingan menjaga kebersihan anggota badan.
Lembaran
Kerja 3

Refleksi: Secara keseluruhan, pelajar-pelajar  dapat membaca perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul.





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONSTRUKTIVISME 3)
Tarikh                : 11 April 2012
Hari                    : Rabu
Masa                  : 10.05 – 11.05
Mata Pelajaran :  Bahasa Malaysia
Kelas                 : 1 Intelek (a)
Bil. Pelajar        : 30 orang
Tajuk                 : Kelas Ceria
Objektif             : Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:
1.   Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan betul dengan
tulisan yang betul dan kemas
2. Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul.
3. Membaca baris-baris pantun dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.



Pengetahuan sedia ada: Murid-murid tahu cara menjaga kebersihan dan keceriaan kelas.
Konsep                           : Membina konsep cara menjaga kebersihan dan keceriaan kelas.
Bahan                             : Kad gambar, kad pantun,  ICT.
Nilai                                : Menjaga kebersihan dan keceriaan kelas.
Kemahiran                      : FOKUS UTAMA
3.2.4   Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong,
vokal berganding, digraph dan kosonan bergabung dengan betul dan tulisan
yang kemas.
                                        : FOKUS SAMPINGAN
                                          4.4.1 Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul secara didik hibur.

                                  
                                         
                                  




Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
( +5 minit )
Lakonan
Menyapu,
Mengelap tingkap,
Memadam papan tulis
Guru memberikan kad perkataan kepada murid, murid membaca dan melakonkan arahan berpandukan kad.
Murid melakonkan arahan di dalam kad, murid lain melihat dengan teliti dan meneka.
Kad
perkataan
Perkembangan
Langkah 1
( +10 minit )


Menyapu,
Mengelap tingkap
Memadam papan tulis
Guru memperkenalkan tajuk pelajaran.
Guru menayangkan aktiviti murid semasa membersihkan dan menceriakan kelas.



Murid mendengar dengan teliti.
Murid melihat dengan teliti dan menyebut aktiviti yang dilakukan di dalam tayangan secara individu.

ICT
Langkah 2
( +10 minit )

Guru membimbing murid menyebut perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup.
Guru mengarahkan murid menulis perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup melalui tayangan.
Murid mengikut sebutan guru.


Murid menulis perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup
KBT
Mengumpul dan mengelaskan

ICT




Langkah 3
( +15 minit )
Menyapu,
Mengelap tingkap
Memadam papan tulis
Guru menunjukkan kad gambar dan mengarahkan murid menulis aktiviti yang dilakukan berdasarkan gambar.
Guru mengarahkan murid menyebut semula perkataan yang telah ditulis.
Murid menulis aktiviti yang ditunjukkan di dalam gambar.


Murid menyebut perkataan yang telah ditulis dengan betul.
Kad gambar
Kad perkataan



Nilai
Jaga kebersihan
kelas
Langkah 4
( +15 minit )
Pantun dua kerat
Guru menayangkan dan memperdengarkan bacaan pantun dua kerat yang berkaitan dengan  kebersihan dan keceriaan kelas.

Murid melihat dan mendengar dengan teliti.
ICt

KBT
Klasifikasi
Hubung kait








Guru mengarahkan murid membaca pantun dua kerat dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Murid membaca pantun dua kerat dengan sebutan dan intonasi yang betul secara individu.
ICT
Penutup
( +5 minit )
Pantun dua kerat
Guru mengarahkan murid membaca pantun secara kelas.
Guru membuat rumusan.
Murid membaca pantun dua kerat secara kelas.
Murid mendengar rumusan guru.
ICT

Refleksi: Secara keseluruhan, pelajar-pelajar dapat menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan dengan tulisan yang betul dan kemas.








RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( OBJEKTIVISME 1 )
Tarikh                : 9 April 2012
Hari                    : Isnin
Masa                  : 7.45-8.45
Mata Pelajaran :  Bahasa Malaysia
Kelas                 : 1 Intelek (A)
Bil. Pelajar        : 30 orang
Tajuk                 : Menjaga Kebersihan
Objektif             : Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:
1.   Mendengar dan mengecam perkataan yang berkaitan dengan anggota badan dan bukan anggota badan.
2.   Menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup yang didengar dengan betul dan tepat.
3.   Mengeja dan membaca perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul.


Pengetahuan sedia ada: Murid-murid tahu cara menjaga kebersihan anggota badan.
Konsep                           : Membina konsep cara menjaga kebersihan anggota badan.
Bahan                             : Gambar anggota badan, kad perkataan, lembaran kerja, ICT.
Nilai                                : Menjaga kebersihan anggota badan.
Kemahiran                      : FOKUS UTAMA
                                          1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang
                                                   mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat.
                                        : FOKUS SAMPINGAN
                                           2.2.1 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku
                                                    kata, diftong, vokal berganding, digraph, konsonan bergabung dengan
                                                    sebutan yang betul.









Langkah / Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( +5 minit )
Lagu
Anggota badan

Guru memperdengarkan lagu melalui CD.
Guru menyanyi bersama murid.
Kad Lagu
Radio
CD
Langkah 1
( +10 minit )
Tangan, dahi, mata, leher, hidung, mulut, kaki
Guru memperkenalkan tajuk pelajaran.
Guru menamakan anggota badan dengan menunjukkan gambar melalui LCD projector.
ICT
Langkah 2
( +10 minit )
Leher, perut, jari, telinga, tangan
Guru  menyebut perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup.
Guru membimbing murid mengecam perkataan dan menyentuh bahagian badan masing-masing
KBT
Mengumpul dan mengelaskan
Langkah 3
( +15 minit )
Berus gigi, sabun, syampu, ubat gigi
Guru menerangkan cara-cara menjaga kebersihan anggota badan.
Guru mengeja dan membaca kad perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup.
Guru memadankan memadankan gambar, mengeja dan membaca semula perkataan yang telah disuaikan.
Kad gambar
Kad perkataan

Nilai
Jaga kebersihan diri
Langkah 4
( +15 minit )
Buku, meja, pokok, burung, kereta
Guru mengeja dan menyebut perkatan yang terdapat pada kad dan mengarahkan murid mengulanginya.


                                               
                                  
                                         
   


Guru menyebut perkataan yang terdapat pada kad dan mengasingkan kad-kad yang menunjukkan anggota badan dan bukan anggota badan

Penutup
( +5 minit )
Mewarna anggota badan
Guru mengarahkan murid mewarna gambar anggota badan manusia.
Guru membuat rumusan.
Lembaran kerja 1
                              
Refleksi: Secara keseluruhan, pelajar-pelajar dapat mengecam, menyebut, mengeja dan membaca perkataan yang berkaitan dengan anggota badan.







RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( OBJEKTIVISME 2 )
Tarikh                : 10 April 2012
Hari                    : Selasa
Masa                  : 6.45-7.45
Mata Pelajaran :  Bahasa Malaysia
Kelas                 : 1 Intelek (A)
Bil. Pelajar        : 30 orang
Tajuk                 : Rumah Saya Bersih
Objektif             : Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:
1.   Membaca perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang
betul.
2.   Membaca dan menyatakan erti perkataan dengan betul.
3.   Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan betul dengan
tulisan yang kemas.



Pengetahuan sedia ada: Murid-murid tahu cara menjaga kebersihan rumah.
Konsep                           : Membina konsep cara menjaga kebersihan rumah.
Bahan                             : Petikan dalam bentuk ICT.
Nilai                                : Kesihatan, kebersihan
Kemahiran                      : FOKUS UTAMA
                                          2.2.1 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku
                                                    kata, diftong, vokal berganding, digraph, konsonan bergabung dengan
                                                    sebutan yang betul.
                                        : FOKUS SAMPINGAN
3.2.4   Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tuga suku kata, diftong,
vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan betul dan
tulisan yang kemas.






Langkah / Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( +5 minit )
Menyambung garis putus-putus untuk membentuk gambar rumah idaman.
Guru mengedarkan lembaran kerja dan mengarahkan murid untuk mengikut cara menyambung garis putus-putus untuk membentuk objek
Lembaran kerja 1
Langkah 1
( +15 minit )
Petikan
Guru memperkenalkan tajuk pelajaran.
Guru menunjukkan petikan melalui LCD projector dan membimbing murid membaca secara, individu, kumpulan dan kelas.
Guru menyebut, mengeja dan membaca suku kata terbuka dan tertutup yang ada di dalam petikan

ICT
KBT
Belajar cara belajar
-bacaan luncuran
-bacaan intensif
Langkah 2
( +15 minit )
Petikan
Lap tingkap, menyapu sampah, mengutip sampah, membersihkan longkang
Guru menerangkan cara-cara menjaga kebersihan rumah.
Guru menyenaraikan dan membaca isi-isi penting yang terdapat dalam petikan.
Guru bercerita tentang cara-cara dan faedah tinggal di rumah yang bersih.
Lampiran 1

Nilai
Bekerjasama

Ilmu
Sains




                                               
                                  
                                         
   
Langkah 3
( +20 minit )
Membaca perkataan

Sistem bahasa
-sinonim
Guru membaca perkataan yang mempunyai makna sinonim.
Guru menyesuaikan makna perkataan
Guru membaca semula perkataan yang telah disuaikan.
Guru mengarahkan murid menulis perkataan yang sesuai pada gambar.
Guru membimbing murid membaca semula perkataan yang ditulis di dalam kotak
Lampiran 2
Sinonim
Penutup
( +5 minit )
Mewarna gambar rumah.
Guru mengarahkan murid mewarna gambar rumah
Guru membuat rumusan.
Lembaran kerja 2
                              
Refleksi: Secara keseluruhan, pelajar-pelajar dapat membaca dan memahami dua atau tiga suku kata perkatan dengan betul.





                                                                           
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( OBJEKTIVISME 3)
Tarikh                : 11 April 2012
Hari                    : Rabu
Masa                  : 10.05 – 11.05
Mata Pelajaran :  Bahasa Malaysia
Kelas                 : 1 Intelek (a)
Bil. Pelajar        : 30 orang
Tajuk                 : Kelas Ceria
Objektif             : Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:
2.   Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan betul dengan
tulisan yang betul dan kemas
2. Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul.
3. Membaca baris-baris pantun dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.


Pengetahuan sedia ada: Murid-murid tahu cara menjaga kebersihan dan keceriaan kelas.
Konsep                           : Membina konsep cara menjaga kebersihan dan keceriaan kelas.
Bahan                             : Kad gambar, kad pantun,  ICT.
Nilai                                : Menjaga kebersihan dan keceriaan kelas.
Kemahiran                      : FOKUS UTAMA
3.2.5   Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong,
vokal berganding, digraph dan kosonan bergabung dengan betul dan tulisan
yang kemas.
                                        : FOKUS SAMPINGAN
                                          4.4.1 Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul secara didik hibur.

                                   
                                         






Langkah / Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( +5 minit )
Lakonan
Menyapu, mengelap tingkap, memadam papan tulis
Guru melakonkan watak berdasarkan kad perkataan, murid meneka lakonan tersebut.
Kad perkataan
Langkah 1
( +15 minit )
Menyapu, mengelap tingkap, memadam papan tulis, menyusun meja dan kerusi
Guru memperkenalkan tajuk pelajaran.
Guru menayangkan aktiviti murid semasa membersihkan dan menceriakan kelas.
Guru menyebut aktiviti yang terdapat dalam tayangan.
ICT

Langkah 2
( +10 minit )

Guru membimbing murid menyebut perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup.
Guru mengarahkan murid menulis suku kata terbuka dan tertutup melalui tayangan.
KBT
Mengumpul dan mengelaskan

ICT
Langkah 3

( +15 minit )


Menyapu, mengelap tingkap, memadam papan tulis, menyusun meja dan kerusi
Guru menunjukkan gambar dan mengarahkan murid menulis aktiviti berdasarkan gambar.
Guru membimbing murid menyebut perkataan yang telah ditulis.
Kad gambar
Kad perkataan

Nilai
Jaga kebersihan kelas







                                               
Langkah 4
( +15 minit )
Pantun dua kerat
Guru menayangkan dan memperdengarkan bacaan pantun dua kerat yang berkaitan dengan kebersihan dan keceriaan kelas.
Guru membaca pantun dua kerat dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas.
ICT

KBT
Klasifikasi
Hubungkait
Penutup
( +5 minit )
Pantun dua kerat

Guru membaca pantun dua kerat dan meminta murid mengulanginya secara kelas.
Guru membuat rumusan.
ICT
 Refleksi:  Secara keseluruhan, pelajar-pelajar dapat menulis dua atau tiga suku kata perkataan dengan tulisan yang betul dan kemas.                             
                                          
   
                              






                                  

6 ulasan:

  1. Thanks , kerana blog ini banyak memberi panduan kepada saya .

    BalasPadam
  2. Congratulation, blog ini bermanfaat

    BalasPadam
  3. As Salam, banyak yang saya dapat dari blok cikgu ni, tahniah & TQ

    BalasPadam

Leave a comment if you want